A jak sprawa z butami miała się w średniowieczu? Mam nadzieję, że Pani jako znawczyni tematu uda się rozwiązać moją zagadkę z dzieciństwa: dlaczego ludzie chodzili kiedyś w poulaine? Przecież to musiał być strasznie niewygodne i niebezpieczne! No i od czego zależała długość szpica?
Średniowiecze to niezwykle interesujący okres historii Europy. Dynamiczny rozwój dworów królewskich, to okres wypraw krzyżowych. Przemieszczające się wojska przenosiły również informację, wiedzę i zwyczaje. Okres średniowiecza cechuje dążenie ku Bogu, więc wszystko pięło się ku górze.Poulaineto buty jak Francuzi je nazywali „pochodzące z Polski”.
Z Polski?
Tak, odpowiednikami były krakowskie ciżmy o niezwykle wydłużonych noskach z krótką cholewą, płaską podeszwą i bez obcasa. Lewy i prawy but był odmiennej barwy. Nosy musiały być widoczne spod ogromnej ilości materiałów użytych w sukniach dam, a w przypadku mężczyzn – no cóż człowiek to istota seksualna i długość nosków w butach była w celu wzmocnienia fallicznego znaczenia poulaines. Często ciżmy męskie były pokryte dziwacznymi zdobieniami obscenicznymi, co jest potwierdzeniem, iż poulaines łączą się z dekadencją i rozwiązłością. Długość nosów zwiększała się wraz ze wzrostem i zbliżaniem się do dorosłości mężczyzn z wyższych stanów. W XV wieku buty z wydłużonymi noskami całkowicie zanikły i pojawiły się ponownie w XX wieku!!! W okresie rewolucji seksualnej.